Terapia Manualna

Z Terapią Manualną odzyskasz utraconą sprawność i zapanujesz nad bólem.!

Czym Jest Terapia Manualna?

Terapia manualna wg koncepcji Maitland dotyczy terapii manualnej we wstępnych, jak i późniejszych fazach leczenia zaburzeń stawów, mięśni oraz układu nerwowego.
Koncepcja ta łączy w sobie indywidualne i specyficzne podejście terapeutyczne oparte o najnowsze dowody naukowe. Przy leczeniu tą metodą terapeuta wykorzystuje mobilizację oraz manipulację kręgosłupa oraz kończyn, a także techniki neurodynamiczne.

Twórcą tej przydatnej w fizjoterapii koncepcji jest Geoffrey Douglas Maitland. Jej założeniami jest kładzenie nacisku na specyficzny proces myślowy, który wykorzystuje ciągłą ocenę jako rodzaj badania. Według niego rozwiązaniem problemu jest zniesienie odczuć bólowych, wyrównanie napięcia mięśniowego i przywrócenie odpowiedniej ruchomości w stawach. Leczenie kręgosłupa ta metodą bazuje w dużej mierze na pracach szwedzkiego neurochirurga. Badają one zależności pomiędzy ruchami kości i stawów a objawami bólowymi ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Geoffrey Douglas Maitland już od początku zauważył, jak ważne jest odpowiednio wczesne spisywanie danych o stanie zdrowia pacjentów i tworzenie kompletnych kart medycznych. Na tej podstawie można znacznie skuteczniej analizować dany przypadek i opracować właściwy sposób leczenia. Specjalista nauczał terapii manualnej już w 1954 roku. Przez lata rehabilitant napisał wiele artykułów i innych prac, które w dalszym ciągu stanowią cenne źródło wiedzy dla współczesnych specjalistów.

Istotną częścią w terapii jest przeprowadzenie w jej początkowej fazie szczegółowego wywiadu. Późniejsza ocena badania oraz jego wynik ma wpływ na wybór zabiegu oraz tego jaki typ leczenia będzie zastosowany. Terapia ta jest w pełni bezpieczna dla pacjenta, ponieważ badanie realizowane jest po każdej wykonanej technice.

Odpowiednie rozpoznanie problemu, czyli właściwie postawiona diagnoza to kluczowe kwestie by dana terapia okazała się w pełni skuteczna.

Fizjoterapia łączy w sobie wiele metod badawczych, które umożliwiają dobranie odpowiedniej terapii indywidualnie dla każdego pacjenta oraz zgodnie z jego dolegliwościami.

Michał Musiał - ZnanyLekarz.pl

Nie ma tak naprawdę różnicy pomiędzy strukturą a funkcja, to dwie strony tej samej monety. Jeśli struktura nie mówi nam czegoś na temat funkcji, oznacza to, że nie spojrzeliśmy na nią właściwie.

Andrew Taylor Still, 1899

Skontaktuj Się

ul. Radziecka 19,
33-300 Nowy Sącz 

(+48) 792-723-320

 

Godziny Pracy

Poniedziałek — 9:00 - 18:00
Wtorek — 10:00 - 18:00
Środa — 9:00 - 20:00
Czwartek — 10:00 - 18:00
Piątek — 10:00 - 18:00
Sobota — 9:00 - 13:00
Niedziela — Zamknięte